Prawa ręka webmastera – Firefox i Opera

Prawa ręka webmastera – Firefox

Każdy zawód związany z informatyką cechuje się właściwym dla siebie zestawem narzędzi (aplikacji), które z reguły są dla niego bardzo charakterystyczne. Z całą pewnością dla każdego webmastera takim programem jest Firefox.
O tej przeglądarce napisano wiele. W internecie znajdziemy sporo informacji na temat jego bezpieczeństwa, szybkości działania itp. Jednak nie one są z naszego punktu widzenia ważne. Istotny jest system dodatków (pluginów). Pozwalają one zmienić przeglądarkę w istny kombajn internetowy.
Pełną listę dodatków znajdziemy pod adresem https://addons.mozilla.org/pl/firefox. Jednak dla nas najbardziej interesujące są te z kategorii Narzędzia twórców witryn.
Jednym z ważniejszych dodatków na tej liście jest FIREBUG pozwalający na dokładną analizę struktury strony www wraz z przypisanymi do każdego elementu stylami CSS czy funkcjami JS.
Bardzo przydatny jest również HTML VALIDATOR. Jego funkcjonowania osobom związanym z tematem tłumaczyć nie trzeba. Warto nadmienić, że jego działanie jest bardzo szybkie i ogromnie funkcjonalne.
Ciekawym rozwiązaniem może też być WEB DEVELOPER. Warto dłuższy czas poświęcić na analizę funkcji tegoż pluginu ponieważ może on nam pozwolić zaoszczędzić ogrom czasu i pieniędzy.
Osoby związane z pozycjonowaniem docenią takie narzędzia jak SEOQUAKE. Pozwala on analizować witryny pod kątem pozycjonowania w różnych silnikach wyszukiwarek. Informacje podawane są w niesłychanie przejrzystej formie.
Pozostałe, godne uwagi dodatki to: PAGE SPEED, JAVA SCRIPT DEBUGGER, COLOR ZILLA oraz HACK BAR.

Opera – uniwersalna przeglądarka.

Na wyposażeniu każdego webmastera powinna znaleźć się najnowsza wersja przeglądarki Opera (choć zdziwiłby mnie fakt, jeśli dotychczas jakikolwiek webmaster nie korzystał na codzień z tego narzędzia.)
Zaletą jak dla mnie i głównym plusem Opery jest przede wszystkim szybkość. Przeglądarka włącza się bardzo szybko i od razu reaguje na polecenia użytkownika. Posiada ona również wsparcie dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X.
Opera, choć głównie przewidziana jako przeglądarka internetowa, posiada wbudowanego klienta poczty internetowej. Spośród wszystkich przetestowanych przeze mnie narzędzi tego typu klient Opery wypada najlepiej. BARDZO szybko działa funkcja wyszukiwania (nawet przy kilku tysiącach maili w skrzynce odbiorczej). Ponadto u mnie przeglądarka działa już ponad dwa lata bez przeinstalowania!
Ponadto bardzo ciekawą funkcjonalnością jest wprowadzony od najnowszej wersji UNITE. Pozwala na swobodną wymianę plików między komputerami, co może być przydatne w pracy.