Ile zarabia Inżynier – dlaczego tak mało?

Inżynierowie są grupą zawodową, która boryka się z problemem niskich zarobków.

Kto sądzi inaczej albo miał dużo szczęścia, albo nie jest Inżynierem i naczytał się bajek.

Są zawody Inżynierskie w tzw. boomie zarobkowym(jak np. Informatycy 10lat temu), ale to często stan przejściowy.

Ile zarabia Inżynier – dlaczego tak mało?

Czemu się tak sprawy mają, że posiadając duże kompetencje, wiedzę, doświadczenie, godzimy się na nieodpowiednie zarobki?

Myślę, że temu:

  1. Inżynier wie ile mu trzeba.

Jako, że jesteśmy ludźmi dosyć praktycznymi, ławo wpadamy we własną pułapkę własnego myślenia. Za dużo analizujemy daną sytuację, rozważamy scenariusze, przewidujemy różne problemy(powiem za dużo – to nie przyjmą, jeszcze nie umiem tych rzeczy – przyszedłem się dopiero tego nauczyć). Takie zachowanie w połączeniu ze skromnością czy nieśmiałością, powoduje, że mówisz o zarabianiu takiej kwoty, jaką potrzebujesz, a nie jaką chcesz.

Ludzie młodzi mają mniej potrzeb, mniej doświadczenia, ale człowieku – sprawdź przynajmniej medianę zarobków!(jak to sprawdzić i ile ona wynosi – dowiesz się, z następnych postów).

Inną sytuacją są Inżynierowie na emeryturach – ma on stałe pieniążki i dorabia. Jednak, jest to tylko drobna część rynku i małe zadania, więc okaż im szacunek, naucz się coś od nich, a nie narzekaj, że zabierają Ci klientów.

  1. Konkurencja na rynku, której nie ma.

Jeżeli jesteś Inżynierem, z co najmniej rocznym doświadczeniem to przepraszam, ale nie niszcz rynku pracując za 1600zł/mies. Szkodzisz sobie i Naszej branży, więc raczej zmień zawód. Tyle zarobisz nie w mniej odpowiedzialnej i stresującej pracy. Szkoda zdrowia.

Może mieszkasz z rodzicami, może twój partner/partnerka zarabia tyle, że masz to za przeproszeniem gdzieś?

Ale My – nie mamy tego gdzieś.

Przestańmy nie doceniać Naszych umiejętności, bo szkodzimy tym innym Inżynierom, Naszym bliskim i społeczeństwu, odwalając chałturę za drobne. Jak mam poświęcić się danemu zadaniu zarabiając u kogoś grosze albo wiedząc, że z powodu moich „najniższych cen na rynku”, muszę prowadzić kilka takich zadań równocześnie?

  1. Nie szanujemy własnego zawodu.

Sami jesteśmy winni braku poszanowania zawodu – jak pracodawcy czy klienci mogą Nas doceniać grubą gotówką, skoro z zawodu Inżyniera robimy tzw. KnowledgeWorker-ów (wkurza mnie to określenie jak diabli) i chłopców na posyłki?

  1. Brak umiejętności „miękkich”.

No cóż, możesz być dobry w tym, co robisz, ale pieniądze lubią pewne „umiejętności ekstra”, więc musisz się dostosować.

Nie traktuj niczego, jako zmienianie siebie na siłę, bo jeżeli czegoś nie czujesz, to nic z tego nie będzie. Staraj się ewoluować siebie i swoje cechy. Wady mamy wszyscy, tylko trzeba je zaakceptować. Podnoś poprzeczkę.

Czytaj(np. ten blog), poznawaj ludzi, twórz siatkę relacji, ucz się.

  1. Brak edukacji finansowej w społeczeństwie.

Np. Brak umiejętności rozróżnienia swoich aktywów i pasywów.

    6. Strach i emocje w sprawach związanych z finansami wraz z tym, co wyniosłeś z domu i  szkoły.

     7. A ty, jakie wskazałbyś przyczyny niskich zarobków Inżyniera?