Zarobki Inżynierów i ich historie zawodowe

Z początkiem roku postanowiłem pochylić się nad tematem „ile zarabia Inżynier”.

Blog Życie Inżyniera musi przecież poruszać wynagrodzenie Inżynierów, inaczej nie byłby blogiem o życiu Inżyniera. Jednym z pierwszych postów na tym blogu – numer 6 w spisie streści(zachęcam do korzystania ze spisu treści) – był post pt. „Ile zarabia Inżynier – dlaczego tak mało?”(zapraszam do przeczytania). Jak się nietrudno domyślić post ten taktował przyczyny niskich zarobków inżynierów, a były to:

  1. Inżynier wie ile mu trzeba.
  2. Konkurencja na rynku, której nie ma.
  3. Nie szanujemy własnego zawodu.
  4. Brak umiejętności „miękkich”.
  5. Brak edukacji finansowej w społeczeństwie.
  6. Strach i emocje w sprawach związanych z finansami wraz z tym, co wyniosłeś z domu i szkoły.

Był też post o wynagrodzeniu Inżyniera – ile należy powiedzieć.

Dziś poznamy historie i zarobki kliku moich znajomych inżynierów(imiona zostały zmienione), z podziałem na branże. (Województwa: śląskie, małopolskie, wielkopolskie)

  1. Leszek, wiek: 53lata – Inżynier Budownictwa. Stanowisko: Kierownik Budowy w budownictwie przemysłowym i energetycznym – pracuje na kontraktach jako tzw. „wolny strzelec”, jednoosobowa działalność gospodarcza. Zarobki netto: 10000zł/mies.(po odliczeniu kosztów, podatków).

Historia zawodowa: Zaczynałem dużej w państwowej firmie budowlanej, która już nie istnieje. Zawsze pracowałem od budowy do budowy na etatach(czasem za śmieszne pieniądze względem odpowiedzialności). W 2000r. złapałem duży temat jak Kierownik Budowy i od tego czasu zarobki poszły w górę, otworzyłem własną działalność  i pracuję na kontraktach.

2. Tomasz, wiek: 44lata – Inżynier Informatyk. Stanowisko: St. Programista. Etat(firma około 20-osób). Zarobki netto: 4000zł/mies.

Historia zawodowa: Całe życie zawodowe spędziłem w jednej firmie, na wszystkich możliwych stanowiskach, jest mi tu dobrze – elastyczne godziny pracy, komfort pracy, świetny zespół.

3. Krzysztof  wiek: 39lat – Analityk-Informatyk. Stanowisko: Obecnie brak zatrudnienia, poprzednie – Etat(firma około 50-osób). Zarobki netto: 5500zł/mies*.

Historia zawodowa: Całe życie zawodowe spędziłem w jednej firmie. Praca byłą dla mnie wszystkim, aż w końcu coś pękło. Od roku podróżuję za zaoszczędzone pieniądze. Szukam celu w życiu. Chciałbym założyć rodzinę.

*bym zapomniał – powiedział, że to podstawa bez premii. Nie wiem ile wynosi premia analityka.

4. Marek, wiek: 72lata – Inżynier Elektryk. Stanowisko: Właściciel małej firmy. Zarobki netto:  średnio około 4500zł/mies.(wraz z emeryturą(2200zł) i po odliczeniu płac, kosztów, podatków itd). Obecnie właściciel firmy projektującej i wykonującej instalacje elektryczne i teletechniczne.

Historia zawodowa: Zaczynałem po studiach, jako inżynier przy budowie huty im. Lenina w Krakowie. Warunki tam były okropne(np. brak toalet). Następnie byłem Inżynierem na jednym z zakładów przemysłowych na Podkarpaciu(tam też było fatalnie). W 1983 roku  zwolniłem się i otworzyłem firmę. Zakładanie własnej działalności w tamtych czasach było traktowane prawie jak przestępstwo, ale po wielu miesiącach walki udało się. Zatrudniłem 2 kolegów z poprzedniej pracy i siłą własnych rąk podejmowaliśmy się coraz to bardziej ambitniejszych zadań. W latach 90′ zatrudniałem około 30-stu osób, zacząłem zarabiać konkretne pieniądze i mieć czas na swoje pasje i marzenia. Obecnie jestem na emeryturze, ale firma działa nadal, chociaż jest już dużo skromniej i trudniej.

5. Tomasz, wiek: 27lat, Inżynier Budownictwa. Stanowisko: Inżynier budowy. Etat(firma około 1000-osób). Zarobki netto:  2800zł/mies.

Historia zawodowa: Zarobki marne, ale przynajmniej są na czas. W poprzedniej pracy niestety tak nie było. Robię Uprawnienia Budowlane i wtedy będę zarabiać lepiej.

6. Robert, wiek: 50lat, Inżynier Elektryk, Stanowisko: Kierownik działu AKPiA. Zarobki netto: 6500zł/mies. Etat(firma około 50-osób).

Historia zawodowa: Zaczynałem jako Inżynier Budowy, następnie projektowałem instalacje, później zacząłem programować sterowniki PLC, czym zajmuję się już 10-lat. Niedawno awansowałem na kierownika działu.

7. Piotr, wiek: 30lat, Inżynier Środowiska, Stanowisko: Inżynier Sprzedaży/Handlowiec. Zarobki netto: średnio 4500zł/mies(podstawa 2000+premia). Etat(firma około 250-osób).

Historia zawodowa: Od początku w jednej firmie, lubię tą pracę jednak myślę żeby otworzyć własną firmę handlową i wykorzystać swoje kontakty.

8. Tomasz, wiek 26lat, Inżynier Mechanik, Stanowisko: Asystent Inżyniera. Zarobki netto: 2000zł/mies. Etat(firma około 50-osób).

Historia zawodowa: Pierwsza praca po studiach. Mam wrażenie, że studia nie za wiele mi dały, jeżeli chodzi o kwalifikacje potrzebne w branży. Szukam lepszej pracy.

9. Sławek, wiek 45lat, Inżynier Energetyk/Mechanik, Stanowisko: Kierownik Projektu. Zarobki netto: 9000zł/mies.(po odliczeniu podatków i kosztów). Samozatrudnienie(własna działalność dla jednej i tej samej firmy, firma około 2000-osób).

Historia zawodowa: Pierwszą prace podjąłem, jako handlowiec(sprzedaż agregatów). Następnie znalazłem pracę jako Inżynier Serwisu, skąd znalazłem zatrudnienie w firmie zajmującej się branżą energetyczną. Po 10-latach w branży energetycznej stwierdziłem, że to nie to. Nauczyłem się płynnie języka niemieckiego i zacząłem interesować się zarządzaniem projektami i marketingiem, cały czas podnosząc swoje kwalifikacje w tych dziedzinach(wydałem kupę kasy na książki i szkolenia:). Aktualnie jestem Kierownikiem Projektu w realizacjach branży energetycznej.

10. Michał, wiek 58lat, Inżynier Środowiska(gazownictwo), Stanowisko: Inżynier Kontraktu. Zarobki netto: 15000zł/mies. Etat(firma około 300-osób w Polsce).

Historia zawodowa: Zaczynałem od pracy w działach remontów sieci, a następnie projektowania sieci gazowych. Następnie pracowałem jako szkoleniowiec. Po kilku latach wróciłem do branży i prowadziłem budowy w zakresie sieci gazowych. Później pracowałem jako Inspektor Nadzoru, aż wreszcie otrzymałem niedużą inwestycję jako Kierownik Kontraktu. Całkiem przypadkowo natrafiłem na informację, że poszukują Inżyniera Kontraktu do jednej z firm zajmujących się prowadzeniem inwestycji z ramienia Inwestorów i tak już pracuję już 12lat.

11. Andrzej, wiek 35lat, Inżynier elektryk, Stanowisko: Projektant. Zarobki netto: 5000zł/mies. Etat.(firma około 800-osób).

Historia zawodowa: Zaczynałem od pracy jako elektromonter. Następnie Asystent projektanta w małej firmie. Potem zatrudniłem się w dużym biurze projektowym i zdobyłem Uprawnienia Budowlane. Wkurzają mnie nadgodziny i myślę o otwarciu własnego interesu.

Podzielcie się, w komentarzach, zarobkami w swoim środowisku.