Samochód dla młodego Inżyniera

Bez samochodu jak bez ręki. Tak powszechne narzędzie do przemieszczania posiada chyba każdy. Inżynier bez prawa jazdy? – Nie ma szans!

Najchętniej poleciłbym i opisałbym samochody, dla Inżynierów na różnym etapie życia i kariery, ale myślę, że przydatność takiego artykułu byłaby zerowa, bo:

  1. Z biegiem lat możesz sobie pozwolić na kupno tego, co bardziej chcesz nisz musisz
  2. Z pewnością możesz mieć swoje preferencje, co do marek czy modeli.

Skoro tak bardzo cenię swój czas i moich czytelników, skupię się na tych osobach, którzy tego potrzebują – czyli ludzie młodzi. Przyjmuję, że są to osoby w wieku 20-26 lat.

Młody/a Pan/Pani Inżynier zarabia mało(o czym pisałem), zatem ich możliwości są ograniczone.

W swoim życiu miałem kilka aut, jedne były świetnymi zakupami inne – totalnymi porażkami. To, co możne się podobać, nie zawsze się sprawdza, trudności sprawia także rodzaj użytkowania pierwszego pojazdu – czy będzie służył do dojazdu do pracy, czy raczej masz służbówkę i jeździsz tylko w Niedzielę do kościoła? Czy potrzebujesz samochód do codziennej pracy, prowadzisz własną działalność?

U młodej osoby dosyć dynamicznie zmienia się rodzaj użytkowania pojazdów(zmiana pracy, nowi klienci, partnerzy, zmiany stylu życia).

Ważną sprawą jest, ile możemy przeznaczyć na zakup samochodu i czy będzie nas stać na jego utrzymanie. Na to składa się także wiek, w którym ludzie urządzają śluby, zakładają rodziny, zaczynają podróżować – czyli inne, ważne wydatki.

Według danych, publikowanych na popularnych stronach dotyczących płac mediana zarobków młodych inżynierów(0-2 lata pracy) kształtuje się na poziomie 3000-3500 zł Brutto. Oczywiście uzależnione jest to od wielkości firmy i konkretnej branży. Z ciekawości – mediana zarobków doświadczonego Inżyniera wynosi około 5500 zł Brutto..

Uważam, że nie warto przeznaczać, w tym wieku na samochód więcej niż 4-pensje, z uwzględnieniem tego, że w autko, szybko będzie trzeba coś włożyć(jakiś 1000zł).

Podsumowując.

Dobrane i polecane przeze mnie samochody, muszą spełniać poniższe kryteria:

  • Nadawać się na każdy rodzaj użytkowania,
  • Charakteryzować się rozsądnymi kosztami eksploatacji,
  • Posiadać dobrą bezawaryjność;
  • Prosta konstrukcja od strony mechanicznej i elektrycznej;
  • Łatwość naprawy i dostępność części zamiennych;
  • Być na kieszeń młodych Inżynierów – cena 5000-7000zł

Ranking subiektywny InżynieraX:

MIEJSCE 1.

Mercedes W124. Auto legenda. Wszystkie kryteria spełnia z nawiązką. W gołym dieslu będzie służyć latami. Żadnych wad –mam do dzisiaj i służy mi jako wół roboczy lub drugie auto. Bezawaryjny, wygodny, komfortowy, ładny, ale dosyć wolny i słaby. Mocniejsze wersje już znacznie droższe w eksploatacji. Solidną wersję można jeszcze znaleźć w tej cenie, ale ciężko może być z klimatyzacją.

 

MIEJSCE 2.

Audi 80 (zadbane wyposażone) lub A4 B5(w słabszym stanie). Solidny komfortowy samochód. Pilnować się bezawaryjnych wersji silników. Ceny części zamiennych mogą dać po kieszeni. Dobrze wyposażone i dynamiczne. Ładne.

 

MIEJSCE 3.

Sabb 900. Szwedzkie autko o sportowym zacięciu i niezłym wyposażeniu. Niestety wygląd nie jest jego mocną stroną. Solidny, szybki. Trzeba szukać warsztatu, który zna tą markę.

 

Samochody te znam od podszewki, wiem, co je bolało, dlatego mogę śmiało je polecić. Czekam z niecierpliwością na Wasze propozycje samochodów dla młodych Inżynierów.

Jeden komentarz do “Samochód dla młodego Inżyniera”

  1. Mogę polecić francuzy z lat 90. Tylko kupować z głową, dotyczy to każdego pojazdu.

Możliwość komentowania została wyłączona.