Wybór firmy kurierskiej – na co zwrócić uwagę?

Wybór firmy kurierskiej – na co zwrócić uwagę?

Usługi kurierskie to obecnie coraz popularniejsza forma dostarczania przesyłek, szczególnie w przypadku zakupów internetowych. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze firmy kurierskiej, by być w pełni usatysfakcjonowanym z usługi?

Dla klientów sklepów internetowych liczy się przede wszystkim szybkość i jakoś dostarczenia przesyłki oraz cena. Jednak wybór najtańszej firmy kurierskiej wiąże się z ryzykiem. Najtańsze oferty na rynku pochodzą często od firm, które niekoniecznie szczycą się niezawodnością i jakością usług. Duże i renomowane firmy, są droższe ale często bardziej doświadczone i mają lepsze opinie.

Należy dopytać się czy dana firma posiada indywidualne zasady dotyczące przewozu przesyłek (waga, rozmiar, opakowanie, dopłata paliwowa etc.), gdyż wiążą się one z dodatkowymi opłatami, a cena końcowa może wzrosnąć o kilka procent. Negocjując cenę należy pamiętać o tzw. ukrytych kosztach stałych. Niektóre firmy wymagają dodatkowych opłat za dowożenie przesyłek na tereny wiejskie i do osób prywatnych. Cena podstawowa przesyłki może być ograniczona do dwóch dostaw, a kolejne wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Istotnym elementem wyboru jest również czas realizacji zamówienia. Obecnie standardem jest dostarczenie przesyłki kolejnego dnia roboczego. Po raz kolejny, duzi przewoźnicy posiadający dobrze skoordynowaną i rozwiniętą logistykę są w stanie szybko dostarczyć przesyłkę w każde miejsce w Polsce. Pomocnym jest oferowane przez wiele firm możliwości śledzenia przez klienta aktualnego stanu jego przesyłki i drogi jaką przebyła.

Jednak i tanie firmy również mogą sprostać tym zadaniom. Najlepiej po prostu sprawdzić opinie klientów danej firmy kurierskiej i zwrócić uwagę na komentarze dotyczące dotrzymywania terminów, profesjonalności i stanu dostarczanych przesyłek. Pamiętajmy jednak, że do internetowych opinii należy podchodzić z dystansem.

Ważny jest również kontakt z firmą. Szybkie odpowiadanie na maile, miła i profesjonalna infolinia, możliwość dodatkowego ubezpieczenia towaru są gwarancją dobrej i owocnej współpracy. Dobry kontakt jest istotny gdyż problemy z przesyłkami prędzej czy później na pewno się pojawią. Szybkie i efektywne rozwiązanie problemu zaoszczędzi nam wielu kłopotów i nieprzyjemności z tym związanych. Życie ułatwia łatwość integracji systemów, czyli możliwość przegrywania danych do programu firmy kurierskiej, a co za tym idzie szybkiego zrobienia listów przewozowych.

Wybierając firmę kurierską musimy szczegółowo zapoznać się z jej ofertą, co zabezpieczy nas przed wystąpieniem dodatkowych, niespodziewanych kosztów. Oferta powinna pasować do naszych oczekiwań oraz zadowolić nas w stu procentach. Dobra współpraca z firmą kurierską oparta na zaufaniu, pomoże nam zbudować dobrą opinię, przyciągnąć stałych klientów i usprawnić nasz biznes. Podpisanie umowy zwiąże nas z daną firmą na dłuższy czas, wybór trzeba więc gruntownie przemyśleć.