Inżynier na etacie czy Inżynier „wolny strzelec”/freelancer?

Inżynier na etacie czy Inżynier „wolny strzelec”/freelancer?

Nasz kraj przeszedł w ostatnich 25-latach niesamowitą metamorfozę gospodarczo-społeczną, rynek pracy nie jest taki, jakim był kiedyś.

Dlatego zadaj sobie pytanie, czy nadal poszukujesz pracy tak jak robiło się to 15lat temu?

Inżynier na etacie czy Inżynier wolny strzelec

Tutaj omówiłem ścieżki kariery zawodowej Inżyniera. Zwróć uwagę na to, że XXI wiek zaczął się już dawno, a rynek Inżynierów nadal tkwi w „starych” relacjach pomiędzy Nami, a Naszymi zleceniodawcami/pracodawcami.

Etat ma swoje zalety. Nie oszukujmy się, jeżeli jesteś świeżo po studiach, to tak naprawdę nic nie wiesz o swoim zawodzie, a tym bardziej nie spotkałeś z problemami i sytuacjami, które są nieodłączonym elementem pracy Inżyniera.

Etat również daje tzw. poczucie stabilizacji, umowę, 26dni urlopu, płatne L4, macierzyńskie, ojcowskie i cały pozostały tzw. „social”.

Praca, jako „wolny strzelec”/freelancer nie daje powyższego, ale wymusza na tobie budowanie własnej marki, musisz rozwijać swoje umiejętności, uczestniczyć w coraz to bardziej ambitnych zadaniach. Nie masz stabilizacji, ale więcej zarabiasz, jesteś na innej relacji z pracodawcą, sam możesz sobie ustalić czas pracy i odpowiadasz za siebie. Hmm…możesz wpaść w pułapkę pracoholizmu(chyba, że zaczniesz kupować czas innych, którzy chcą pracować na etacie). I nie ukrywam, że dobrze mieć już wyrobione kontakty i siatkę relacji.

Tak, więc sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czego chcesz. Pytanie sprowadza się do uzyskania odpowiedzi na temat tego, co pisałem w poście „Zdefiniuj swój sukces życiowy i osiągnij go”:

  1. Cel i wizja tego, co chcesz osiągnąć;
  2. Narzędzia i ludzie, niezbędni, aby osiągnąć sukces;
  3. Usunięcie wewnętrznych konfliktów i ustalenie priorytetów.