Wybór odpowiedniego partnera

W tym poście nie będę pisać o szczegółach, bo doradzanie w ten sposób w kwestii wyboru odpowiedniego partnera nie daje żadnych efektów. Mieliście pewnie sytuacje, w których Wasi znajomi/me ładowali się w związek bez perspektyw – ty jedynie strzępiłeś/aś sobie język, a ta osoba – pomimo swoich własnych wątpliwości – szła jak ćma w ogień. Wiesz dlaczego nie było efektów? Bo skupiliśmy się na szczególe(cechy wspólne, wydarzenia, logika, zachowanie), a nie zmusiliśmy siebie i tej osoby do myślenia.

Jako Inżynier napiszę:

„Nie warto wchodzić w szczegóły, jeżeli nie znamy ogólnej zasady działania.”

Jeżeli ktoś nie wie z kim chce być, to jak może podjąć właściwy wybór partnera? Zatem przy wyborze partnera skupić się należy na szerszej perspektywie i kryteriach znanych tylko Tobie – do tego właśnie zmuszę Cię dzisiejszym tekstem.

Aby Twoje życie było pełne, to musi je ktoś dopełniać, a znalezienie odpowiedniej osoby, z którą będziesz iść przez życie, jest głównym punktem do osiągnięcia szczęścia, zdrowia, spełnienia, sukcesu życiowego, czy nawet zarobienia dużych pieniędzy. Jest to trzecia część, dotycząca znalezienia właściwej osoby u Twojego boku. 

Ktoś kiedyś powiedział:

„Nie można być szczęśliwym, nie dzieląc się swoim szczęściem z drugą osobą”

W powyższym zdaniu jest zawarta recepta na udany związek oraz co ważniejsze – niezłe kryterium na wybór odpowiedniego partnera. Bycie samotnym jest to cholernie nieprzyjemna sprawa nawet jeżeli czasami jest wynikiem osiągania marzeń. Z drugiej strony – nie warto też być z kimś kto nie potrafi cieszyć się razem z Tobą……..

Nasze środowisko wychowało Nas na jednostki, które więcej czasu i zastanowienia poświęcają się na wybór modelu telewizora czy samochodu niż na zastanowienie się z kim tak naprawdę chcą być. Osoba, z którą jesteś w związku to najczęściej  wynik tzw. chwilowej motywacji w zakresie wyboru(że muszę znaleźć) lub skutek przypadku uznanego za „tak musiało być – takim żeś nas Panie Boże stworzył i takim nas masz”. Często poszukiwanie miłości przebiega po omacku, w myśl przekonania kto się trafi, to będzie. Gdy spotykasz interesującego Cię partnera, to kierujesz się swoimi przekonaniami, automatycznymi kryteriami, zgodnymi z Twoim paradygmatem dotyczącym obrazu miłości. Jednak te kryteria często są bardzo ograniczone, wręcz ubogie. Nie zastanawiamy się nad tym, czy uczucie pojawiające się na etapie zakochiwania się, zawsze świadczy o dobrym doborze partnerów i wystarcza, by stworzyć zgodną i trwałą relację. Tego nie ma w telewizji, tego nie ma u Twoich znajomych, nie było tego też u rodziców.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym związki traktuje jak zupkę w proszku – taką instant – zalewamy i otrzymujemy gotowy produkt do spożycia(…….do życia). Czemu małżeństwa i rodziny się rozpadają? Czemu wierzy się, że zauroczenie to jedyna rzecz potrzebna do stworzenia świetnej relacji? Czemu ludzie się ze sobą wiążą z nadzieją, że jakoś to będzie? Ile razy byliście w związku i usprawiedliwialiście się w stylu że: on/ona się zmieni i przestanie być takim dupkiem/księżniczką? Że ogólnie jest spoko, a jednak gdy jesteś sam/a to tam głęboko, tam w środku czujesz, że się oszukujesz?

Strach przed samotnością powoduje, że obniżamy standardy i wtedy albo np. budzisz się po dwóch zmarnowanych latach, albo pozostaje Ci nadzieja na to, że Twój partner: przestanie tyle żreć i zacznie dbać o siebie, zamieni się w piękną księżniczkę/księcia, że on zacznie wykorzystywać swój potencjał oraz że przestanie wreszcie ślinić się na widok Twoich koleżanek, a Ty już więcej nie zdradzisz go na imprezie integracyjnej. Czy to nie jest definicja „Cholernej Straty Czasu”?.

Dobre życie jest pochodną dobrych i zadawanych sobie codziennie pytań, więc:

1. Czy zdajesz sobie sprawę, że partner życiowy ma wpływ na Twoje finanse, zdrowie, na Twój rozwój i jakość życia?

2. Czy jesteś gotowa/y emocjonalnie na miłość? Czy twój partner też jest gotowy?

3. Czy przy doborze partnera bierzesz pod uwagę kwestie dotyczące wspólnego życia, wzajemnych potrzeb i czy znasz zestaw cech, które Twój partner powinien posiadać?

Nie? To na co czekasz!

Czy chcesz być osobą, która w życiu ma zamiar kierować się banałami, ogólnikami i paradygmatami? Czy może sam/a chcesz kreować swoje unikalne życie?

……. A propos w sprawie banałów – mam w życiu historię, którą warto poniżej przedstawić. W szkole średniej mieliśmy księdza, kiedyś ten facet zabił nam paradygmaty dotyczące wyboru kobiet w następujący sposób:

– Panowie(no mieliśmy już po te 18-lat), jakimi cechami powinna charakteryzować się Wasza potencjalna żona/dziewczyna?

No to my zaczęliśmy powtarzać jakbyśmy mieli jeden mózg – wszyscy to samo:

– że musi być: „ładna”, „wierna”, „miła”,”seksowna”, „dobrze gotująca”, „kochać dzieci”, „musi lubić to co ja”, ” „ufająca”, „dobra w łóżku”(przyznaję się – to ostatnie to było moje kryterium…) itd, etc.

I wtedy On na to:

-„ok, rozumiem – niestety nikt z Was nie będzie szczęśliwy w związku, bo przy wyborze partnerki nie będziecie brać pod uwagę podstawowego kryterium, przez co Wasz związek będzie przypadkowy i prawdopodobnie narazi Was na cierpienie”.

My oczy na wierzch:

– „Księdzu! Jakież to kryterium?”

Ksiądz na to:

– „Nikt z Was nie powiedział, że Wasza dziewczyna/żona powinna być dobrym człowiekiem, żeby miała dobre i ciepłe serce, bo wtedy dopiero reszta cech ma znaczenie”.

Bumm!, kurtyna w dół – my……… cisza.  Jak myślisz z jaką osobą jestem w związku?

Wracając do tematu – wiemy trzy rzeczy:

  1. Wybór odpowiedniego partnera to najważniejsza decyzja życiowa!
  2. To musi być przemyślany wybór!
  3. Musicie oboje być gotowi emocjonalnie na miłość.

Trzeci punkt wynika z mojego wygodnego podejścia do życia. Nie ładuję się w poważne interesy lub relacje, jeżeli nie jestem na nie gotowy. Nigdy nie wiązałem się i nie wiążę z osobami, które miały lub mają niejasną lub niestabilną sytuację: emocjonalną, psychiczną, finansową lub „ogólnie życiową”. To bardzo skuteczny sposób na unikanie rozczarowań i porażek.

Teraz już widzisz jaki był mój cel podziału tekstów na „Znalezienie właściwej osoby u Twojego boku”. Dziś już wiesz, że musisz spełniać trzy kryteria:

  1. Naucz się podrywać, aby móc wybierać i poznawać ludzi.
  2. Miej atrakcyjny wizerunek, bo żeby poznać wartościową osobę – sam musisz być wartościowy.
  3. Świadomie angażuj się w głębsze relacje.

Zostaje nam tylko najtrudniejsza – czwarta część, czyli jak budować i dbać o relacje.

PS. Podzielcie się ze mną swoimi kryteriami dot. wyboru partnera! PEACE.